Proč svislá izolace zdaleka nemusí zajistit suché zdi?

Svislá izolace

Častou radou, když dům vlhne, je: "Obkopej to a dej tam svislou izolaci!" Funguje to? Je to to pravé?

Druhy izolací

Izolace je materiál, který něco určitého nepropustí – například vodu, ale také třeba teplo, elektřinu nebo zvuk. My se budeme věnovat izolaci, která nepropustí vodu, tedy hydroizolaci. Na trhu je nabízeno nespočet druhů hydroizolací, ale všechny mají za úkol ochránit náš majetek od vody, která do nemovitosti nepatří.

Běžně se setkáváme s vodorovnou (horizontální) hydroizolací a svislou (vertikální) hydroizolací. Každá má však svůj vlastní účel a dokáže pomoci pouze v tom případě, pokud jste pro řešení situace vybrali tu správnou.

Svislá hydroizolace
svisla_izolace

Svislá izolace

Svislou hydroizolaci můžeme najít okolo obvodových zdí z vnější strany pod povrchem země. Chrání spodní část nemovitosti od přítoku vody z boku – od průsaku z boku. Tímto se zabrání pronikání vlhkosti ze zeminy, která ke stěnám přiléhá z bočních stran.

Často se jako svislá izolace používá takzvaná nopová folie. Ideálně by ale měla sloužit jako ochrana jiné svislé izolace. Snadno se může protrhnout a pak neizoluje.  Ale o tom si povíme jindy. 

Nopová folie
svislá izolace - nopová folie

Vodorovná izolace

Dalším druhem hydroizolace je vodorovná (horizontální) izolace. Tento druh izolace chrání nemovitosti zespodu a zabraňuje podzemní vodě dostat se do zdí postupným vzlínáním (ze základů nahoru).

Vodorovná izolace
vodorovna_izolace

Izolace u starších nemovitostí

Starší nemovitosti mohou mít svislou i vodorovnou izolaci v kritickém stavu. Když je izolace poškozená, voda může pozvolna vzlínat a dostávat se do vnitřních i vnějších zdí nemovitosti a začne páchat značné škody.

Některé starší nemovitosti horizontální izolaci nikdy ani neměly a jsou tak častými oběťmi vzlínající vlhkosti.

Rozdíl mezi vodorovnou a svislou izolací je tedy jasný. Svislá izolace chrání obvodové zdivo z boku a vodorovná izolace chrání nemovitost od přísunu vody zdola  (vzlínání).

Opravit svislou izolaci nestačí! Voda totiž u starších nemovitostí bude nejspíš také vzlínat odspodu. 

rozdil_mezi_svislou_a_vodorovnou_izolaci

Proč není svislá izolace úplným řešením?

Pokud se ve zdech zdi objeví vlhkost, je potřeba určit, odkud se voda bere. Pokud je vlhkost také vzlínající, pak instalace svislé hydroizolace není konečným řešením situace. Voda bude do budovy dále vzlínat od základů a bude stále vaším protivníkem. Zdi budou stále mokré. Svislá izolace tak může znamenat zklamání a vyhozené peníze.

Tento fakt je důvodem, proč obkopání zdí a následná aplikace svislé izolace nepomáhá objektům, které jsou zasaženy vzlínající vlhkostí.

Systém Biodry může pomoci tuto situaci vyřešit. Kontaktujte nás a probereme to spolu.


Tags

starší nemovitosti, svislá izolace, vodorovná izolace, vzlínající vlhkost


Také by Vás mohlo zajímat

Základní škola – Rumunsko
Soukromý dům v Kluži – Rumunsko