Proč omítka opadává zrovna v takovémto pásu v určité výšce nad zemí?

Vzlínající vlhkost způsobuje, že omítka opadává v pásu u země

Omítka opadaná v pásu v určité výšce od země

Jak se vzlínající vlhkost chová

Vzlínající vlhkost je typická tím, že nejvíce vody je dole u země. Čím výše ve zdi, tím množství vody klesá. Zeď je méně vlhká. A čím je vody méně, tím lépe se odpařuje. Právě v tom opadaném pásu se voda odpařuje nejlépe. Ale proč se ta omítka trhá?

Opadávání omítky a soli

Vzlínající vlhkost s sebou do zdi přináší soli. Když se voda odpaří, odejde do vzduchu. Ale soli zůstanou v omítce. A když sůl usychá, zvětšuje se její objem. Vytváří krystalky a přitom se zvětšuje. Někdy až 12x. A když se v omítce něco 12x zvětší, omítka to nevydrží a roztrhne se.

Dole u země je zeď mnohem vlhčí. Pokud skoro nikdy neuschne, soli nestihnou zkrystalizovat a omítka je tak méně namáhána. To ale neznamená, že problém s omítkou je jen v opadaném pásu! Pokud by majitel opravil jen opadané části, omítka by opadala o kus vedle.

Nevyřešení vlhkosti uvnitř zdi se projeví na povrchu opadáváním omítky i po opravení omítek

Opravená mokrá zeď - voda se projevila nad opravenou částí

Jaké je tedy skutečně efektivní řešení?

Skutečným řešením je úplně zbavit budovu vlhkosti a pak opravit omítky až do výše, do které jsou v nich usazené soli. Tuto výšku lze určit například chemickým rozborem nebo si lze pomoci například povrchovým vlhkoměrem. A pokud takovou možnost nemáte, rozhodně omítky okopejte alespoň 50 cm nad poslední viditelné projevy. Až do této výše bývají v omítkách usazené soli. Zbavte se jich.

A nikdy nedělejte nové omítky, dokud nevyřešíte přísun vlhkosti. Je to jako převlékat si suché triko uprostřed průtrže mračen. Výsledek je, že stejně jste mokrý.

Stavební firmy někdy neřeší obsah solí v omítce

Stavební firma odstranila omítku do menší výšky, než je třeba

Zasolená omítka bude nadále opadávat

Tahle zeď je plná solí. Stavební firma vůbec neplánovala omítku odstranit.

Solné výkvěty

Detail zdi, kde omítky měly podle stavební firmy zůstat.

Dále by vás mohlo zajímat:

Napište nám, pokud Vás trápí vlhkost v budově:

0 of 350