Toto je on-line verze dopisu, který jste dostali ohledně vysoušení budov.
On-line verze má navíc obrázky a videa. 

Dobrý den.

Péče o historické budovy vůbec není jednoduchá.

Někdy ji komplikují omezení daná památkáři. Jindy stojí v cestě velké finanční náklady, rozsah prací, stav konstrukcí atd.

A poměrně často může úspěšné obnově bránit VLHKOST VE ZDECH.

Čelíte problémům s vlhkostí zdí? Trápí Vás špatný vzduch v místnostech? Hyzdí fasádu a vnitřní prostory odlupující se barva nebo omítka?


Tento dopis Vám nepíšeme proto, abychom Vám něco prodali. Chceme Vám především předat některé naše zkušenosti s vysoušením. Jsme Biodry a pomáháme vysoušet historické budovy. Naše špičková technologie pracuje bez jakýchkoliv stavebních prací, které by mohly narušit statiku budovy nebo způsobit nevratné změny. Úspěšně jsme vysušily již více než 4.500 budov po celém světě. Proto bychom byli rádi, aby o nás majitelé památek věděli i tady v České republice.

Dali jsme dohromady několik zásadních postřehů, které by Vám mohly pomoci řešit problém vlhkosti, pokud ho máte. Jestliže Vás láká představa, že by Vaše budova měla konečně suché zdi, pak zde najdete důležité informace, které Vám pomohou se k tomuto cíli přiblížit.


Vlhké zdi mohou mít samozřejmě více příčin. Voda může přicházet shora, z boku, zdola, z prasklého potrubí, ale dokonce i ze vzduchu. 

Prvním a nejdůležitějším krokem je určit PRAVÉ důvody, proč jsou zdi mokré.

Velmi důležité je určit VŠECHNY důvody. Až pak může následovat hledání a nalezení FUNGUJÍCÍHO, CELISTVÉHO řešení.

Pokud jste už do odvlhčení investovali nějaké peníze a nepřineslo to výsledky, pak to nejspíš bylo proto, že se neřešilo pravé PROČ, neboli pravá příčina.

NEJČASTĚJŠÍ POSTUPY A PROČ SAMY O SOBĚ NEFUNGUJÍ:

* Sanační omítky – časovaná bomba *

Často se setkáváme s tím, že stavební firmy nabízí použití sanačních omítek. Ale pozor! Pokud je to jediné provedené opatření, je to jen dočasné zamaskování problému. Sanační omítky jsou skvělý vynález. Mají póry (komůrky), do kterých se postupně ukládají soli, které zůstávají po odpařené vodě. Dokud se nezaplní komůrky v omítce, zůstávají soli skryté pod povrchem a zeď vypadá dobře. Ale po čase, většinou maximálně za 7 až 8 let od rekonstrukce (ale i dříve), vylezou soli na povrch a s nimi opět i voda a problém vlhkosti je znovu viditelný. Solidní výrobci sanačních omítek sami uvádějí, že tyto omítky nejsou vhodné, pokud se současně nevyřeší přísun další vlhkosti.

* Svislé izolace – málokdy to vyřeší *

Často navrhovaným opatřením u zdí, které jsou pod úrovní okolního terénu, je provedení svislých izolací.

Taková opatření rozhodně pomáhají proti průsakové vlhkosti z boku zdí. Pouze svislé izolace ale vlhkost u historických budov téměř nikdy úplně nevyřeší. Jde o to, že voda se do zdiva stále dostává zespodu, skrze základy, které většinou odizolované nejsou.

Svislé izolace navíc často vůbec nejsou nutné. Pokud se nejprve odstraní voda stoupající ze základů, stává se, že jsou zdi dostatečně suché na to, aby vstřebaly vlhkost z menších průsaků. V takovém případě není nutné svislé izolace vůbec dělat. Tím se ušetří nemalé náklady, povolení pro kopání do chodníků, čas atd. A pokud jsou průsaky velké, lépe se po zvládnutí vzlínající vlhkosti zjistí, odkud voda zatéká.

Svislé izolace většinou nefungují, pokud jsou jediným krokem při snaze dosáhnout suchých zdí.

V případě, že už si necháváte izolovat svislé stěny, trvejte na tom, aby kromě takzvané nopové folie, byly provedeny i jiné izolační prvky. Mnoho stavebních firem používá na svislé izolace JEN nopovou folii. To není dobře. Tato folie je poměrně křehká, může za ní zatékat, v 95 % případů je namontována bez správné zakončovací lišty atd. Nopová folie by zkrátka měla být ochranou izolace a ne izolací samotnou. Video k tomuto tématu (sice je v angličtině, ale jde hlavně o představu) najdete ZDE

nopová folie

nopová folie

* Vodorovné izolace – riziko je velké *

Odizolování základů je riskantní z pohledu statiky budovy nebo zničení historických hodnot.

Podřezávání promáčených historických zdí je třeba pečlivě zvážit a provádět zvláště opatrně. Je ovšem otázkou, jestli památkáři vůbec takové práce schválí.

izolace v podřezaném zdivu

Chemická injektáž je další možností. Má svoje využití. Často je považována za jednoduchou metodu. Ale pokud má fungovat, vyžaduje si její provedení skutečnou preciznost a profesionalitu. Jmenujme například nutnost přesného vrtání, čištění KAŽDÉHO vrtu od prachu pomocí stlačeného vzduchu, aby se vrt neucpal prachem a chemie se dostala všude, kam má. Pravidel, která musí být dodržena je mnohem víc. Například zdi nad 60 cm by se měly navrtávat z obou stran a tak dále.

Vrty po chemické injektáži. Zdivo pod injektáží je stále mokré.

ZASLOUŽÍ SI ODVLHČENÍ PRIORITU?

Mokré zdi a protivně vlhký vzduch často brání plnému využití budovy a tím vlastníkovi způsobují ekonomické ztráty. Co je mokré, to se těžko pronajímá. Časté, opakované opravy omítek také něco stojí. Stejně tak vytápění mokrých zdí.

Vlhké zdi předávají vodu do vzduchu v místnostech. Vodní páry se pak srážejí na chladných částech zdí. Chladný vzduch v sobě totiž neudrží tolik vody jako vzduch teplý. Příkladem může být večerní rosa. Teplý vzduch má v sobě po celém dni spoustu vodní páry. Jakmile večer vzduch zchladne, už tolik vody neudrží a ta klesne dolů v podobě rosy. 

Podobně to funguje s lahví vyndanou z lednice. Teplý vzduch narazí na sklo, zchladí se, neudrží v sobě vodu a ta se objeví na skle v podobě kapek.

Studené zdi, kde se voda sráží opakovaně, jsou stále vlhké, a tak se na nich daří plísním, které situaci dál zhoršují. Kde je plíseň, tam není zdravo ani příjemno.

plíseň na zdi

 

A co je nejhorší, vzlínající vlhkost sama od sebe nezmizí. Naopak se časem zhoršuje. Zdivo je čím dál víc zasolené, rozpadá se a výška, do které vzlínající voda stoupá se postupně zvedá. Dokud neodstraníte důvod, proč voda vystoupala do zdí, zůstane v nich voda i nadále.

Když zbavíte zdi vzlínající vlhkosti, odpařuje se do místností méně vody a tím se sníží i vzdušná vlhkost. Takto můžete tvorbu plísní snížit nebo úplně zastavit.

JAK MŮŽE POMOCI ŠVÝCARSKÁ TECHNOLOGIE BIODRY

Technologie vysoušení Biodry pracuje bez jakýchkoliv stavebních prací, které by mohly narušit statiku budovy nebo způsobit nevratné změny. Nezasahuje do stavební podstaty budovy, nepoužívá chemii ani další metody, které by mohly stavbě ublížit. Dopad instalace i průběžného měření vývoje vysoušení by se daly z hlediska dopadu na budovu přirovnat k vyvrtání díry na hmoždinku při věšení obrazu. Kromě několika vrtů o hloubce cca deseti centimetrů nedojde k jinému stavebnímu zatížení budovy.

Pomocí Biodry mohou být trvale vysušeny zdi jakéhokoliv typu, tloušťky i materiálu. Samozřejmě včetně historických památek (například i s historickými malbami a podobně).

Technologie odstraňuje pravou příčinu toho, proč voda zdmi stoupá. Následně udržuje zdi trvale suché, jak máme potvrzeno u vysušených budov po celém světě.  

Náš způsob vysoušení ale nedokáže zázraky. Ano, umíme vysušit vzlínající vlhkost. Dokonce garantujeme vysušení vzlínající vlhkosti a pokud by se nám to nemělo podařit, vracíme většinu zaplacené částky. Pokud ale jde o zdi, které jsou pod úrovní okolního terénu a do těchto zdí prosakuje voda z okolí, je to vlhkost průsaková a tento zdroj vlhkosti se někdy podaří zvládnout a jindy ne. Záleží na množství přitékající vody a dalších okolnostech. V některých případech tak bude potřeba využít i dalších postupů. Každopádně pokud jsou zdi nejprve ošetřeny pomocí Biodry, je možné lépe identifikovat místa, která vyžadují řešení průsakové vlhkosti.

Instalace Biodry zabere podle rozsahu den nebo dva. Může probíhat za plného provozu budovy. Odpadá tak stěhování nábytku a náklady s tím spojené. Pokud je potřeba, dokážeme instalaci provést v době, kdy je to vhodné, např. o víkendu.

Instalace Biodry

Reagovali jsme na současné dění a připravili jsme pro naše zákazníky různé možnosti financování, takže suchá budova je teď dostupnější než kdy předtím.

Biodry je definitivní řešení vzlínající vlhkosti. Vyřešení tohoto problému je zásadní nejen pro zdraví těch, kdo v budově žijí nebo pracují, ale i pro ochranu budoucnosti stavby samotné. Cesta k suché budově začíná průzkumem příčin vlhkosti.

Rezervujte si BEZPLATNÝ PRŮZKUM a stanovení příčin vlhkosti budovy
na telefonu:  730 891 999 nebo na e-mailu: pruzkum@vysousimebudovy.cz

Pavel Mudra, ředitel Biodry ČR