Jak Biodry vysoušení funguje?

Dobrá otázka!

Biodry odstraňuje ze zdi příčinu toho, proč má zeď schopnost do sebe vodu přitahovat. Skutečnou příčinou je slabý elektrický náboj ve zdivu, který do sebe vodu přitahuje. Podobně jako tento balónek bez náboje papírky nepřitahuje a s nábojem ano. 

Pokud čtete tyto řádky a někde vás trápí vlhké zdi, jste na správném místě. Na následujících řádcích vám ukážeme, jak o vysoušení zdiva přemýšlíme. A začneme od konce...od výsledků. Protože o ty tady přeci jde hlavně. 

Jak se pozná, že to vysoušení funguje? Budu to nějak vnímat? A dá se to nějak změřit? 

Snížení vlhkosti se bude projevovat takto:

1. Pokles vlhkosti vzduchu v místnostech
2. Zmenšující se a mizející vlhké mapy na zdech
3. Snižující se výška, do jaké vlhkost dosahuje
4. Snižující se množství vody ve zdech

Pokles vlhkosti vzduchu v místnostech

Snížení vlhkosti vzduchu v místnostech je důležité zvláště tam, kde se na zdech objevují plísně. Ty totiž s vlhkým vzduchem úzce souvisí.

Jak ustupuje voda ze zdí, méně a méně vody se odpařuje do vzduchu v místnostech. Rozdíl bývá tak výrazný, že to obyvatelé domu přímo vnímají už několik týdnů po instalaci.

Paní Stejskalíková nám k tomu napsala:
Neustále jsem přepírala oblečení ze skříní, savovala stěny a natírala je speciální protiplísňovou omítkou. Hledali jsme řešení, jak se vlhkosti zbavit.
Známý nám doporučil zařízení Biodry. Během jednoho dne nám ho firma namontovala. 

Bez stavebních zásahů, nepořádku a stěhování nábytku. 
Už měsíc po tom jsme pocítili velkou změnu. Celkově se zlepšil vzduch v domě.
Přítel je téměř bez alergických reakcí a i návštěvy hodnotí, že taková ta ,,zatuchlina,, už v domě není cítit. "


pan Vladimír Macoun to hodnotí takto:
Když jsme na začátku měli v našem domě schůzky s různými stavebními firmami, vypadalo to tak, že než jsme přečetli jeden list papíru a podepsali smlouvu třeba s podlaháři, byl papír tak vlhký, že na něj skoro nepsala propiska. I když zatím nevětráme a netopíme tahle vlhkost už cítit není.

Zmenšující se a mizející vlhké mapy na zdech

Ústup vody ze zdi se většinou děje hlavně pod povrchem. Pokud ale máte na zdech mokré mapy, můžete počítat s tím, že mapy budou postupně mizet, až zmizí úplně.

Následující fotografie od sebe dělí 3 měsíce. Mapy zmizely a majitel mezitím udělal nové omítky, které dokonce stihly vyschnout.

Snižující se výška, do jaké vlhkost dosahuje

Než začneme s vysoušecími pracemi, vždy měříme, do jaké výšky vlhkost sahá. V průběhu vysoušení hladina vlhkosti postupně klesá.

Graf, který ukazuje, jak klesala výška vlhkosti při vysoušení hradu Masino v severní Itálii. Celou studii si můžete prohlédnout tady.

Snižující se množství vody ve zdech

Další věc, kterou měříme, je procento vlhkosti. Ukazuje, kolik vody je v každé cihle nebo v maltě apod. Pokud je vlhkost cihelné zdi 10 %, znamená to, že v každých 10 kg cihel je 1 kg vody. Jak zeď schne, postupně je to méně a méně procent.

Graf, který ukazuje, jak klesalo množství vlhkosti při vysoušení hradu Masino v severní Itálii. Celou studii si můžete prohlédnout tady.


Trochu si to shrneme. V procentech měříme množství vody ve zdivu a v centimetrech výšku, kam vlhkost dosahuje.

A cílem je tedy dosáhnout nulové vlhkosti?

Ne, není. To by bylo zdivo zbytečně přesušené. To není přirozený stav stavebních materiálů. Je normální, že ve zdivu je nějaká zbytková vlhkost. Říká se tomu přirozená vlhkost zdiva. To je taková vlhkost, kterou má zdivo ponechané v suchu, ale normálně na vzduchu. Zdivo si zkrátka bere vlhkost ze vzduchu. Pokud ho nenamáčí nic jiného, má přirozenou vlhkost.

Jak vlhkost měříte?

 Hmotnostní metodou. Řídíme se přitom normou ČSN P 73 0610 týkající se hydroizolace staveb. Ta považuje toto měření za nejpřesnější.

Ze zdi odebereme malý vzorek zdiva a dáme ho na speciální velmi přesnou váhu. Zvážíme ho. Vysušíme. A vysušený vzorek znovu zvážíme. To nám ukáže, kolik v něm bylo vody, než jsme ji vysušili.

Norma říká:

“Vlhkost v odebraných vzorcích materiálů se zjišťuje laboratorně hmotnostní metodou, tj. vážením vlhkých a vysušených vzorků. Dostatečně přesná je i destruktivní metoda karbidová, která umožňuje operativní zjišťování obsahů vlhkosti v odebraných vzorcích zdiva přímo na stavbě.”

A protože chceme co nejpřesnější čísla, je proto celosvětovým standardem značky Biodry používat hmotnostní metodu. A to přestože je o dost komplikovanější a personálně a časově náročnější než jiné metody.

K čemu mi tohle všechno bude?

Pro pochopení grafů a výsledků. Abychom spolu mohli projít naše výsledky a rozuměl jste grafům, které jsou přiložené.

A když už jsme u grafů, pojďme se podívat, jak je číst.

Vodorovná osa vždy ukazuje čas. Úplně vlevo je instalace a zleva doprava přibývá čas, který uběhl od instalace.

•  Installazione = instalace,
•  1° controllo = první kontrola po 6 měsících,
•  2° controllo = druhá kontrola po 12 měsících,
•  3° controllo = třetí kontrola po 24 měsících
•  4° controllo = čtvrtá kontrola po 36 měsících.

Centimetry na svislé ose ukazují výšku, do jaké vlhkost dosahuje. Původně byla vlhkost do 125 cm, na konci přibližně 10 cm, což už byla spíše vlhkost daná nasákavostí materiálu, odstřikováním deště apod.

Biodry - snižující se výška vlhkosti

Druhý graf ukazuje množství vody ve zdech.

Vlhkost 2,5 % znamená už krásné sucho. 

Na nákresu budovy jsou vidět kolečka se symbolem M1 až M7. To jsou měřící body neboli místa, kde byly odebírány vzorky, ze kterých je spočítán graf.
D1 až D3 značí umístění zařízení Biodry.
A značky R1.1 atd. ukazují garantovaný dosah daného zařízení. 

Biodry - snižující se vlhkost

Všechny grafy množství vlhkosti jsou založeny na hodnotách zachycených výše popsanými vědeckými metodami definovanými normou. 

Konkrétní výsledky u téměř 300 různých nemovitostí:

Tak a teď se můžete vyškoleným okem podívat na přibližně 300 různých budov z našeho katalogu referencí. Můžete a nemusíte je prolistovat všechny. Ale nespěchejte, prostudujte si jich tolik, kolik jen chcete. 

Katalog církevních budov najdete tady:

Jak jste si asi všimli, takové katalogy máme zatím zpracované jen pro Švýcarsko a Itálii. To jsou totiž dva státy, kde firma Biodry působí nejdéle. 

Katalog dalších budov z celého světa pro vás právě připravujeme.

Ale než bude hotový, mrkněte se na pár videí od našich zákazníků a kolegů z jiných států Evropy i ze zbytku světa - seznam videí se vám otevře na nové stránce kliknutím sem.

Proč můj projektant/stavitel/soused vaši technologii nezná? 

Nejspíš jsme se ještě s vaším projektam/stavitelem nebo sousedem nepotkali. Ačkoliv značka Biodry vznikla před více než 20 lety a aktuálně vysouší v 27 zemích světa, v České republice jsme intenzivní rozvoj začali poměrně nedávno - v létě roku 2020.

Zpočátku jsme všechnu energii věnovali tomu, abychom pro odborníky ze stavebnictví připravili několik desítek vysoušených budov, na kterých jim budeme moci fungování technologie ukázat. Tento bod máme úspěšně splněný a přichází další fáze, kterou je prezentace výsledků odborné veřejnosti. Tady jsme teprve na začátku.

To ovšem neznamená, že zatím nemůžeme poskytnout odborná hlediska. Mezi našimi zákazníky už je několik stavebních odborníků, kterým vysoušíme jejich vlastní nebo zákaznické nemovitosti. 

Pokud vás zajímá jejich názor, spojíme vás s nimi. 

S jakými významnými institucemi Biodry spolupracuje?

Některé vysoušené budovy jsou pod ochranou organizace UNESCO. Například významná památka - Katedrála svaté Sofie v Kyjevě.

Více o naší instalaci v Katedrále svaté Sofie najdete například v tomto videu nebo na této stránce.

Biodry - Katedrála svaté Sofie v Kyjevě
Foto: Rbrechko, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Vývoj vlhkosti v budově: srpen 2020 - modře, květen 2021 - červeně, září 2021 -zeleně


Od ruské invaze spolupracuje Biodry na Ukrajině také s Mezinárodní aliancí pro ochranu dědictví v oblastech, kde probíhá konflikt.

Vysoušíme zde budovy poskytující náhradní uskladnění muzejních a galerijních sbírek, aby nebyly zničeny raketami nebo rozkradeny. 

Materiál o tom, jak tato spolupráce probíhá, si můžete v různých jazycích (anglicky, francouzsky, rusky, polsky, hebrejsky, stáhnout na této adrese. Pokud mluvíte anglicky, můžete přejít rovnou na anglickou verzi. Česky ho bohužel zatím nemáme přeložený, a tak tady je alespoň krátký úryvek ze strany 7. 

ředitel Národní galerie umění ve Lvově

"Během měsíce jsme se zbavili toho těžkého, plesnivého, nadměrně vlhkého vzduchu a proces odvlhčení mohl svým nezkušeným okem pozorovat i běžný člověk, natož pak profesionální restaurátor."

A v Čechách taky něco vysoušíte?

Samozřejmě. Od rodinných domů přes budovy kancelářské až k církevním stavbám nebo třeba budovám ve vlastnictví měst a vesnic.

Například:

• rodinný dům stojící na místě bývalého rybníka
budova České správy sociálního zabezpečení v Děčíně
rodinný dům, který měl na zdech viditelné mokré mapy
rodinný dům určený k pronájmu, který se ale kvůli vlhkost pronajímat nedal
penzion, ve kterém v minulosti udělali neúspěšnou chemickou injektáž
plicní ordinace
a mnoho dalších

Můžete si všimnout, že každý dům je jiný. Některý vysychá rychleji a jinde je zdivo takové, že vysychá déle. Ale všude vlhkost klesá. Její pokles sledujeme až do chvíle, kdy dosáhne takzvané přirozené vlhkosti, kterou jsme si popsali výše. Zákazníkovi dodáváme úplné, trvalé odstranění vzlínající vlhkosti.

A co když nemám zámek ani kostel. Pomůžete i mně?

Ano.

Zámky a kostely mají mnohem silnější a komplikovanější zdi, než zdi běžného rodinného domu. I takto silné zdi jsme dokázali zbavit vzlínající vody. Zdi rodinného domu nebo venkovské chalupy jsou tak pro nás "malina".

Pojďme se podívat na pár rodinných domů:

Ostrava
Michálkovice 
Plzeň

Máte už představu, co od technologie Biodry čekat? 

Vysušit dům za dva týdny, to neumíme. Ale umíme:

Během několika málo týdnů (6 až 8 týdnů) odchází zatuchlý vlhký vzduch.
Během prvního půlroku dochází k poklesu hladiny vody ve zdech a k poklesu množství vody ve zdech.
Úplně suchých zdí dosahuje technologie Biodry v některých budovách po roce, jinde po dvou letech (nejčastější) a u budov, které byly na začátku hodně mokré, po třech letech od nainstalování. 

Technik Biodry se zařízením na vysoušení

Odstranění vzlínající vlhkosti sledujeme pomocí nejpřesnější dostupné metody - váhového měření. 

Sledujeme výšku a množství vody ve zdech. Na několika místech vaší budovy. Abychom si byli stoprocentně jisti, že jsme vzlínající vlhkost zvládli.

A pro nepravděpodobný případ, že by se nám to nepovedlo, vám poskytujeme záruku vrácení peněz. 

Takto přistupujeme k vysušení vaší nemovitosti v BIODRY.  

Standardy kvality máme stejné ve všech 27 zemích, kde působíme. 

Za kvalitu v ČR vám osobně ručím já, Pavel Mudra. Pokud o mně nebo o Biodry chcete vědět ještě více, podívejte se na podcast, který se mnou před časem natočil realitní makléř Plzeňského kraje Jan Štěpánek. Najdete ho ZDE, nebo kliknutím na moji fotku.

Jaký je další krok? 

Napište nám, jestli chcete, abychom vysoušeli váš dům. Nebo napište, jaké informace vám ještě chybí. Nebo nám napište, co bychom měli změnit. 

Každopádně se těšíme na každou vaši zprávu. NAPIŠTE! 

0 of 350
Ještě nemám vámi udělanou prohlídku nemovitosti
Už jste u mě prohlídku nemovitosti dělali